O nás

Radka Schillerová

Jsem partnerka, máma, dcera, kamarádka, lektorka kurzů pro rodiče a pedagogy T.E.T. - Škola bez poražených.

Po narození mého prvního dítěte, jsem si kladla spoustu otázek. Jestli se mám řídit zaručenými pravdami minulých generací nebo svou intuicí. Jestli to, co dělám, může pozitivně či negativně ovlivnit budoucí život mého dítěte a jak? Jsem dobrá máma? Otázek bylo nekonečně mnoho a já na všechny hledala odpovědi. Byla jsem zahlcena protichůdnými radami a informacemi. Chtěla jsem vědět, jak své dítě vychovat bez zbytečných slz, nepochopení a stresu. Jak zvládnout mateřství, partnerství i domácnost. Jak se udržet v psychické kondici a nezbláznit se z toho. Věděla jsem, že to chci dělat jinak, ale nevěděla jsem jak. Rodičovství se pro mě stalo životní zkouškou. 

Abych se mohla stát průvodcem svých dětí, musela jsem si dojít k uvědomění, že začít musím sama u sebe. Stát se matkou pro mě znamenalo nastartovat svůj osobní rozvoj. Naučila jsem se znovu si věřit, našla jsem směr své cesty, rozpoznávat a přestat používat automatické vzorce chování, které mne omezují a brání rozvíjet sebe i moje děti. Učím se řešit i konfliktní situace v "klidu" bez použití moci a síly, s nadhledem, pochopením a láskou. Měním způsob komunikace. Snažím se žít život, který chci pro svoje děti.

Díky vzteklým scénám, emočním bouřím a nezvladatelným situacím s dětmi, jsem měla a stále mám možnost nahlédnout do svého nitra a zjišťuji, proč reaguji, jak reaguji, co ve mně vyvolává vztek nebo mně na dětech pobuřuje a vědomě s tím pracuji. Postupně jsem dokázala přijímat a zpracovat svoje třinácté komnaty, zbavit se svých malých bubáku, které si  každý nese z dětství, což je potřebné pro nalezení schopnosti přijímat dítě takové, jaké je.

Velice rezonuji se slovy Thomase Gordona: „Přijmout druhého člověka takového, jaký je, je důležitým faktorem pro založení vztahu, v němž druhý může růst, rozvíjet se, činit konstruktivní změny, učit se řešit problémy, stát se produktivnějším a kreativnějším, naplnit svůj potenciál.“

Nejsem psycholog, ani terapeut, jsem obyčejná máma, která se zajímá o neobyčejný svět rodičovství. Své poznatky čerpám z praxe s mými klienty, knih, přednášek, webinářů, výzkumů a studií. 

Kateřina Pokorná

Jsem manželka, máma tří dětí, pedagožka, lektorka nošení dětí a kurzů pro učitele. Vystudovala jsem design, ale mnohem víc mě lákala práce s lidmi, proto jsem odjela do Anglie jako au-pair do rodiny se třemi dětmi. Být s dětmi mě naplňovalo a proto jsem se rozhodla vystudovat ještě učitelství výtvarné výchovy a sociální práci, potom i rozšiřující studium speciální pedagogiky. Během studia jsem se začala zajímat o alternativní pedagogické směry, líbilo se mi hlavně to, že k dětem přistupují s respektem.

V rámci mého oboru, výtvarné výchovy, mě nadchla artefiletika, která se zaměřuje na svobodný projev a emocionální a sociální rozvoj dětí. Od té doby jsem vedla výtvarné dílny v mateřských a základních školách a výtvarný projev dětí mě nepřestává těšit a fascinovat. Zároveň jsem začala pracovat v dětském centru Paprsek s dětmi s postižením. Během této práce jsem si začala ještě víc uvědomovat potřebu respektu k individuálním potřebám dětí a hledání způsobů, jak s dětmi komunikovat tak, abychom si společně porozuměly. 

Když se mi narodil první syn, věděla jsem, že se chci vydat cestou kontaktního a respektujícího rodičovství, ale zjistila jsem, že je pro mě najednou mnohem těžší zvládat emočně vypjaté situace, kdy se syn vzteká, křičí nebo pláče, než to pro mě bylo jako pro pedagožku. Proto jsem začala znovu hledat inspiraci v kurzech a knihách. Velmi mi pomohly knížky Thomase Gordona a tak jsem se rozhodla stát se lektorkou kurzů Škola bez poražených. Když jsem pak začala pracovat jako průvodkyně v lesní školce, využívala jsem dovednosti z kurzu každý den a čerpám z nich i v každodenním životě. Je pro mě obohacující pracovat na tom, aby mé vztahy, nejen s dětmi, byly založené na důvěře a porozumění. 

© 2018 Proudly created by Radka Schillerová

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now